Bulut Tabanlı Yazılım Nedir? Avantajları Nelerdir?

Bulut Tabanlı Yazılım Nedir? Avantajları Nelerdir?

İnternet olan her yerden bir web tarayıcısı ile tüm cihazlar üzerinden kolayca erişebildiğiniz yazılımlar bulut tabanlı yazılım olarak adlandırılırlar. Yani ister masaüstü ister cep telefonunuzdan sadece internet bağlantınız olduğunda ilgili yazılımı kolayca kullanabilirsiniz. Son yıllarda oldukça öne çıkan bulut tabanlı yazılımların avantajları, sunduğu olanakları sizin için bu içeriğimizde derlemeye çalıştık. Umarız içerik bulut tabanlı yazılımlar ile ilgili hazırladığımız bu detaylı içerik sizlerin kafasında soru işaretlerini yanıtlar 🙂

Web Tabanlı Yazılımlar

Herhangi bir sunucu ya da donanımsal gereksinim olmadan doğrudan web tabanlı çalışan yazılımlar bulut tabanlı yazılım kategorisinde sayılırlar. Yani yazılımı kullanan kişi cep telefonu ya da bilgisayarından sadece internet erişimi olması sayesinde istediği her yerden ilgili yazılıma ulaşabilir. Bu özellik kişinin yazılıma istediği yer ve cihazdan kolayca ulaşmasını sağlar. Bu bakımdan kullanım pratikliği sağlaması, 7/24 erişilebilir olması bulut tabanlı yazılımları günümüzde oldukça ilgi çekici hale getirmektedir.

Tek Veritabanı

Bulut tabanlı sistemler tek bir veritabanı üzerinden çok sayıda kullanıcıya sistem kullanma hakkı tanır. Bu da sistemin geliştirilmesi gerekli noktalarda tek noktadan yapılan geliştirmelerin tüm kullanıcılara eş zamanlı yansımasını sağlar. Sağlam bir temel üzerine kurulmuş tek bir veritabanı kullanan yazılımlar, kendisini geliştirme konusunda çok daha iyilerdir. Tek veritabanı kullanımı derken elbette gözünüzü de korkutmak istemeyiz 🙂 Bu tip yazılımlar gelişmiş yedekleme sistemi ile kullandıkları veritabanlarını sürekli olarak yedeklerler. Olası bir olumsuz durum karşısında tüm verileri yedekte bekler ve böyle bir durumda kullanılmak üzere hazır olarak beklerler.

Zeops olarak bulut tabanlı çözümler dahilinde personel yönetimi, personel takibi ve insan kaynakları alanında eşsiz bir yazılım ürettik. Yazılımımız işletmenizin ihtiyaçları dahilinde modül, modül olarak satın alınabilmekte. Yazılımımızı ücretsiz olarak tam 14 gün boyunca denemek ister misiniz? Üstelik deneme hesabı için kredi kartına da hiç gerek yok 🙂

Hata Kontrolü

Yazılım tek kaynak ve veritabanından yönetildiği için sistemde oluşan aksaklıklar gözlemlendiğinde tek taraflı olarak yapılan güncelleme ile tüm kullanıcılara yansımaktadır. Bu yüzden bulut tabanlı sistemlerde hata olasılığı en aza indirilmiştir. Kullanıcı olan ve 6-9 ay kullanılan bulut tabanlı bir program bu süreç sonucunda hatasız bir şekilde kullanıcılarına sunulabilmektedir. Var olan hataların erken tespit edilmesi ve tek kaynaktan düzeltilmesi imkanı sayesinde bu tip yazılımlar hata konusunda kullanıcılarına problem çıkarmamaktadır.

Hangi Konularda Bulut Tabanlı Sistemler Öne Çıkmakta?

Muhasebe, e-fatura, stok – cari takibi, personel yönetimi gibi konularda son dönemde bulut tabanlı yazılımlar geliştirilmekte ve işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Peki işletmeler neden bulut tabanlı sistemleri tercih ediyor, bu tip yazılımların kullanım avantajları neler? Bunları da içeriğimizin devamında detaylandırmaya çalışacağız…

İnsan Kaynakları Yazılımı Nedir başlıklı içeriğimizi de gözden geçirmek ister misiniz?

Bulut Tabanlı Programların Avantajları

Bulut tabanlı sistemlerin eski usül yazılım – programlara göre bir çok avantajı bulunmakta. Bunlar kolay erişilmesi, kurum maliyeti olmaması, güncellemeleri anlık alması gibi özellikler olarak sıralanabilir. Gelin şimdi bu özellikleri detaylıca inceleyelim:

Kurulum Maliyeti Yok

Bulut tabanlı sistemlerin ek olarak bir sunucu, aparat ya da donanımsal masrafı yoktur. Yani ofisinize bir bilgisayar, sunucu, kabin, depolama aparatı vb. gibi bir yatırım yapmanıza gerek yoktur. Sistem kurulum için de ekstra ücretler ödemenize gerek kalmaz. Yazılımı kullanmaya karar verdiğiniz anca sistem size otomatik olarak bir ön arayüz kurar ve bunu dakikalar içerisinde kullanmaya başlarsınız… Tek noktadan yönetilen bu sistem size ortak havuzdan bir arayüz sağlar ve ekstra bir donanımsal gereksinime ihtiyaç duymadan programı kullanmanızı sağlar.

Aylık Ödeme

Bu tip yazılımlar kullanıcılarına aylık ödeme imkanı tanırlar. Bu sayede yazılımı kullandığınız kadar ödeme yapma hakkına sahip olursunuz. Yazılımı kullanmak istemediğiniz anda cebinizden ekstra paralar çıkmaz… Aylık ödemeler dahilinde bulut tabanlı bir yazılımı test etme şansına da sahip olursunuz. Tabi ki şunu belirtelim bu tip yazılımları aylık yerine yıllık olarak kiralamak ücretlendirme olarak daha avantajlıdır.

Her Yerden Kolay Yönetim

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bulut tabanlı bir program kullandığınızda internet olan her yerden be cihazdan yazılımınıza erişebilir, işlem yapabilir ve raporlamalarınızı yapabilirsiniz. Cep telefonunuzdan dahi kolayca sisteme erişmek, yönetmek ve analizlerinizi görüntülemek bizce gerçekten harika. Sabah uyandığınızda ofisine gitmeden, bilgisayar açmadan cep telefonunuz üzerinden yazılıma ait verileri rahatlıkla görmek sizin için çok büyük avantaj…

Mobil Uyumlu

Bulut tabanlı sistemler doğası gereği her cihazda kusursuz görüntülenmek üzere tasarlanırlar. Yani bu tip yazılımlar, hem masaüstü, hem tablet hem de cep telefon ekranlarında kusursuz bir görünüm sağlarlar. Aynı zamanda tüm cihazlarda kolay kullanım ve hızlı görüntüleme sağlarlar. Bu bağlamda cep telefonundan kusursuz kullanılabilen bir yazılım işletmeler için oldukça önemli bir değere sahiptirler. Bulut tabanlı bir yazılım kullanmaya karar verdiğinizde, ilgili yazılımın demosunu cep telefonunuzdan da incelemeyi unutmayın. Bilmelisiniz ki, ilgili yazılımı cep telefonunuzdan kontrol edebilmek size ekstra bir konfor alanı sağlayacaktır.

Güncellemeler ve Yeniliklerden Anlık Yararlanma

Tek bir kaynaktan kodlamaya sahip olması ve bir veritabanından tüm kullanıcılara yönetim sağlaması açısından bulut tabanlı sistemler önemli bir değere sahiptirler. Yazılıma yapılan bir güncelleme ya da yenilik tek bir noktadan sağlandığı için sistemin tüm kullanıcıları bundan eş zamanlı yararlanırlar. Dolayısı ile bulut tabanlı bir yazılım kullanıyorsanız sisteminiz tüm güncellemeleri yapıldığı an içerisine alır ve sizi her daim güncel tutar.

Yedekleme

Bulut tabanlı sistemlerde yedekleme konusu sizi ilgilendirmez. Çünkü yazılım geliştiricileri bu konuda gerekli önlemleri almışlardır. Hiç bir veri size ait ya da ofisinizde bulunan bilgisayarlarda – depolama aygıtlarında saklanmaz. Bu yedekleme için sizin ekstra kaynak harcamanıza gerek yoktur. Tüm verileriniz yazılıma ait gelişmiş data centerlarda ve üst düzeyde sunucularda barındırılır. Ve veriler saatlik – günlük olarak yedeklenir. Dolayısı ile veri kaybı yaşama ihtimaliniz çok düşüktür.

Ücretsiz Deneme İmkanı

Hemen her bulut tabanlı yazılım potansiyel müşterilerine ücretsiz deneme imkanı sunarlar. Ve bu deneme hakkını kısa süreler içerisinde size sağlarlar. Bu yüzden bulut tabanlı yazılımları istediğiniz an deneyebilir ve isteklerinizi karşılayıp karşılamadığını anlayabilirsiniz.

Bordro Programı Nedir, Ne İşe Yarar konulu blog içeriğimizi incelemenizi öneririz.

Günümüz teknolojisinde bulut tabanlı sistemler eski tip programlara göre daha fazla tercih edilmekte. Yukarıda saydığımız nedenler bunun başlıca sebebi. İşletmeniz için bir yazılım ya da sistem ihtiyacınız varsa bu yenilikçi teknolojiye bağlı bir çözüm seçmenizin sizin için çok daha iyi olduğunu da belirtmek isteriz. İnsan kaynakları ya da personel yönetimi gibi konularda gelişmiş çözümlere ihtiyacınız varsa da bize ulaşmanız yeterli. Size bu konuda en iyi çözümü sunacağımızdan emin olabilirsiniz…

Bordro Programı Nedir, Ne İşe Yarar

Teknolojinin gelişmesi birçok noktada dijitalleşmeyi de beraberinde getirmiştir. Özellikle bu dijitalleşme, çeşitli meslek gruplarında bir hayli önemlidir. Bunlardan en önemlisi insan kaynaklarıdır. Teknolojinin günümüzdeki kadar gelişmediği dönemlerde, insan kaynakları faaliyetlerini el yordamıyla yapmaktaydı. El yordamının yanı sıra bilgisayarın yaygınlaşmasıyla, bu durum yerini çeşitli bilgisayar programlarına bırakmıştı. Fakat bu bilgisayar programları, bütünüyle bu iş için tasarlanmış programlar değillerdi. Bu yüzden bazı aksaklıklar meydana geliyor ya da bazı faaliyetlerin yürütülmesi mümkün olmuyordu. İşte bu durumda, son yıllarda yazılım sektöründeki büyük gelişme insan kaynakları için belirli programların tasarlanmasının önünü açtı. Bu programlar; insan kaynakları yönetiminde çalışanlara yardımcı olmak, süreçleri hatasız gerçekleştirmek ve bütün faaliyetleri şeffaf bir şekilde yürütmek için kullanılmaktalar. İşte bu programlar arasında en önemlilerinden birisi de bordro programıdır.

Şimdi yazımızda, bordro programının ne olduğunu, nasıl çalıştığını, avantajlarının ne olduğunu, bordro yazılımını ve Zeops bordro yazılımını anlatacağız…

Bordro Programı Nedir?

Bordro programı, bir firmada bulunan personelin bordrolama sürecinde, insan kaynakları ve muhasebe departmanının yürüttüğü faaliyetlerde, onlara yardımcı olan bilgisayar programlarıdır. Bu programlar; bordrolama sürecinin, hızlı, pratik ve hatasız olarak yapılmasının önünü açar. Ayrıca eski yöntemlerle bordrolama sürecini yönetmek, bir hayli uzun süren ve meşakkatli bir işlemdir. Fakat bordrolama programları sayesinde, muhasebe ve insan kaynakları çalışanlarının üstündeki iş yükünde bir hayli azalma olur. Bununla beraber daha hızlı bir bordrolama sürecini gerçekleştirirler. 

Bordro programı, iş yükünü büyük oranda hafifletir demiştik. Bu hafiflemeyle birlikte, yukarıda belirttiğimiz departmanlarda, gerekli iş gücü ihtiyacı bir hayli azalır. Bu sayede firmanız, personel giderleri bazında bir tasarruf sağlayarak personel maliyetlerini ucuzlatır. 

Bordrolama programı, bütün bordrolama işlemlerinin iş kanun ve yönetmeliklerine uygun bir biçimde hazırlanmasını sağlar. Kanunda yer alan işçi haklarının tam teslimi ve şeffaflık için bordrolama programı çok önemlidir. Bu sayede firmanız, herhangi bir hata sonucu, çeşitli hukuki süreçler yaşamak zorunda kalmaz.

Bordro programları, bordrolama sürecinde işveren firma ile personel arasında iletişimi sağlayan bir aracı görevi görürler. Bu iletişimde, doğruluk, dürüstlük ve şeffaflığı sağlayan bordro programlarıdır.

Neleri Bordro Programıyla Yapmak Mümkün?

Firmalar ya da işletmeler sadece bordrolama süreçlerinde değil, günümüzde tüm faaliyetlerinde, derin bir dijitalleşme adımı atmaya başladı. Bu dijital dönüşümlerle birlikte, işletme ve firmalar için, özellikle insan kaynakları yönetimi konusunda, farklı dijital çözümler artık mümkün. Bunlardan birisi olan bordro programları; sadece bordrolama yapmakla kalmıyor, birçok noktada insan kaynakları problemlerine farklı çözümler de sunuyor. İşte bordro programıyla neler yapabiliriz, sizler için aşağıda listeledik…

 • Bilgisayar kullanımının yaygınlaşmadığı ve dijital dönüşümün tamamlandığı vakitlerde, el yordamıyla yapılan bütün bordrolama faaliyetlerini yürütmenizi sağlar. Bunu yaparken birçok değişken için farklı programlar kullanmanıza gerek kalmadan bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.
 • Bordrolama faaliyetlerini yürütürken oluşabilecek hataların düzeltilmesi için, geriye doğru okumaları azaltır. Çünkü yazılımında yer alan tasarımlarla birlikte, en az hatayla bordrolama yürütmenize olanak tanır.
 • İşletme ya da firmada çalışan tüm personelin, her nevi haklarının takibini kolayca yapmanızı sağlar. Bu haklar, izin günleri, vergilendirmeler, mesai ücretleri ve hak edişler gibi değişkenlerdir.
 • İş kanun ve yönetmeliklere aykırı hareketlerde bulunmadan, bordro oranları ve hesaplamalarını sıfıra yakın hatayla yapmanızı sağlar.
 • İşletme ya da firmada bulunan bordro faaliyetlerini içinde yer alan bazı departmanlar arasındaki iletişimi sağlar. Bu departmanlar insan kaynakları ve muhasebe departmanlarıdır. Bunlar arasında doğru bilgi alışverişi için organizasyonu, program aracılığıyla sağlayabilirsiniz. 
 • Firmada ya da işletmede çalışmaya başlayan ya da işten çıkan personelin takibinin yapılmasında yardımcı olur.
 • Bordro programları sayesinde, firmada ya da işletmede çalışan tüm personelin, her nevi bilgi eklemesini, depolamasını ve taramasını yapabilirsiniz.
 • Sunduğu belli arşiv sistemleriyle, geçmişe dönük bordroları güvenli bir şekilde depolayabilirsiniz. Gerekli durumlarda arşivden bu bordroları elde etmeniz kolaylaşacaktır.

İK Neden Bordro Programı Kullanır?

İnsan kaynakları departmanı bazı iş faaliyetlerini yürütürken, ana programlara ya da yardımcı programlara başvurur. Bu başvurunun temel sebebi, programların iş yükünü hafifletmesi, iş faaliyetlerini hızlandırması ve bu faaliyetleri gerçekleştirirken kanuna uygun hareket etmeyi sağlamasıdır.

Bordro programlarının en önemli tercih sebebi, hatasız bordrolama faaliyeti yürütülebilir oluşudur. İş kanunlarında ve yönetmeliklerinde, bordrolama faaliyetlerinin keskin ve sert bir açıklaması vardır. Kanundaki kalemlere uygun bir bordrolamayı elle yapmak pek mümkün değildir. Dijital dönüşümün tamamlanmadığı zamanlarda, şirketlerin başı, kanunla çok derde girmiştir. Fakat dijital dönüşümünü tamamlayan ve bordro programları kullanmaya başlayan şirketler, herhangi bir hukuki süreçle karşılaşmazlar. Çünkü mevzuatlara uygun bir şekilde, bütün kalemleri gözeterek bir bordrolama faaliyeti yürütürler. 

Ayrıca çoğu bordro programı, insan kaynaklarının yürüttüğü diğer faaliyetlerle uyum içinde çalışır. Örneğin, mesai yönetimi için kullandığınız bir programdaki ekstra mesaileri, bordro hesaplarken bir kalem olarak almanız gerekecektir. Burada iki programın birbiriyle uyumlu çalışması, bu işi daha pratik ve hızlı bir biçimde gerçekleştirmenizi sağlar. Ayrıca, programsız Microsoft Office’in Excel gibi uygulamalarından hazırlanan çeşitli tabloları da bu programlara tek tıkla eklemeniz mümkündür.

Tüm bunlar insan kaynaklarının, tüm faaliyetlerini daha kolay ve hızlı bir biçimde gerçekleştirmesini sağlayan hususlardır.

Bordro Yazılımı

Piyasada bordro yazılımı olarak birçok rakip firma vardır. Bunların her birinin çeşitli avantajları ve dezavantajları da bulunur. İşletmenize uygun bordro yazılımını seçmek için, belirli sorular sormak gerekir. Bu soruların cevaplarının, şirket hedeflerine uygun olması ilk noktadır. İkinci nokta ise, cevapların ne kadar uygulanabilir olduğudur. Bunlara dayanarak bir bordro yazılımı belirlemek sizin faydanıza olacaktır.

Zeops ile Bordo Yazılımı

Zeops ile bordro yazılımında, sorular sormanıza gerek kalmaz. Çünkü Zeops, sizlere sunduğu dijital dönüşümle birlikte, şirket hedeflerinize her daim tam uyumluluk gösterir. Ayrıca Zeops, makul fiyat politikaları ve yazılım kalitesiyle, her nevi işletmede kullanılabilecek bir yazılım tasarımına sahiptir. İster büyük ister küçük ölçekli olsun Zeops ile personelinizin tüm bordrolama faaliyetini basit, hızlı ve doğru bir biçimde yapmak mümkün.

Bütün bunların haricinde Zeops size farklı avantajları da bordro programının yanında getiriyor. Bu avantajlarla birlikte dijital dönüşümünü sağlayan şirketiniz, doğru bir insan kaynakları yönetimi yaparak rakiplerinin önüne geçiyor. İşte, Zeops ile yapabileceğiniz bazı faaliyetler…

 • Bordrolama faaliyetlerini gerçekleştirirken, kullanacağınız farklı parametreleri tek bir platformda toplayabilirsiniz.
 • Bordroların, düzenli ve dikkatli takibini gerçekleştirmeye yardımcı arayüzü sayesinde, şirket maliyetlerini ve personel ihtiyacını minimize edebilirsiniz.
 • Küçük ya da büyük olması fark etmeden işletmenizin bütün, dijital dönüşümünü tamamlayabilirsiniz.
 • İş mevzuatları ve kanunlara uygun bordrolamanın dışında, kişisel verileri koruma kanununa muhalefet etmeden bir bordrolama yürütebilirsiniz. Bunun hacrinde, çalışanınız aranızda, bordrolar hususunda şeffaf bir ilişki geliştirebilirsiniz.
 • İş kanunlarında ve mevzuatlarda geçerli tüm vergi kalemlerini atlamadan ödeyebilirsiniz.

Zeops bordo yazılımı, bordrolama faaliyetleri için ayrılan zamanı en aza indirerek, zamandan ve iş gücünden tasarruf sağlamanız için tasarlandı. Sizlerde Zeops bordro yazılımını deneyimlemek için sitemizin ilgili bölümünde bulunan deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Eğer memnun kalırsanız, işletmenizdeki personel sayısına bağlı olarak değişen, makul fiyat teklifleriyle yanınızdayız.

Personel Takip Programı Nedir

Modern çağda hizmet veren firmalar, işlerini takip etmekte zorlanmaktadır. Bunun en büyük sebebi, sürekli bir iş sirkülasyonunun olması ve personelin ofis dışında çalışmasıdır. Modern çağın gerektirdiği ofis dışında çalışma, personelin iş faaliyetlerinin takip edilmesini zorunlu kılmıştır. Bunun en kolay yolu ise bilişim teknolojilerinden geçer. Bunlardan birisi de personel takip programıdır. 

Personel takip programıyla birlikte, takip yönlendirme ve analiz faaliyetlerini daha hızlı ve pratik bir biçimde yürütmeniz olasıdır. Bunun yanı sıra bu faaliyetler, şirket iş gücünün en verimli şekilde kullanılmasında ve personeli, iş faaliyetlerinde doğru yönlendirmede kilit roldedir. 

Programların piyasada farklı nitelikleri barındıran versiyonları bulunur. Siz bunlar arasında şirketinizin hedeflerini gerçekleştirmede hangi programın faydalı olacağını göz önünde tutarak bir seçim yapmalısınız. İşte bu seçimi yapmanızı kolaylaştırmak adına, yazımızda, personel takip programı nedir Personel takip yazılımı, personel takip yazılımının avantajları, personel takip yazılımında Zeops’un farkı gibi hususlara değineceğiz. 

Büyük ya da küçük fark etmeden her türlü büyüklükte işletmede kullanılan bir program olma özelliğiyle ön plana çıkar. Bu işletmelerde, çalışan personelle ilgili her durumun; giriş-çıkış, maaş, avans, izin, vardiya, puantaj ve eğitim gibi bütün şirket içi faaliyetlerinin takip edilmesine yardımcı olan bir yazılımdır.

Bu programlar, sadece şirket yöneticileri tarafından  personelin takibini sağlamakla kalmaz. Bunun yanı sıra şirket personelinin, müşteriyle olan iş ilişkilerinin kayıt altına alınması, personelin ilgili işlere yönlendirilmesi ya da müşteri, personel ve şirket arasındaki iletişime destek olmaya da yardımcı olur. Bu program aynı zamanda günün her saatinde erişilebilir olduğu için, personel faaliyetlerine yedi gün yirmi dört saat erişmenizi de sağlar.

Genellikle personel giriş çıkışlarının takibinde kullanılsa da programların tek yapabildiği bununla sınırlı değildir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi personel takip programlarıyla, personelin bütün iş faaliyetlerinin takibi yapılabilir. Örneğin dışarıda bir müşterinizle toplantıya giden bir personelin, toplantıya intikal saati, toplantı süresi ve toplantı bitiş saati gibi birçok değişkene anında ulaşabilirsiniz. Bunun en büyük avantajı, insan kaynakları departmanının şirket içi iş verimliliğini artırmak için gerçekleştirdiği, raporlama ve analizi kolaylaştırmasıdır. Personel hakkında istatistiki verileri çıkaran insan kaynakları, doğru bir insan kaynakları yönetimi yapabilir. Bunun sayesinde şirket içi iş gücü en verimli şekilde kullanılmış olur.

Personel Takip Programlarıyla Neler Yapabilirsiniz?

Personel takip programları bir şirketin bütün iş faaliyetlerinin takibinde kullanılan bir bilgisayar programıdır. Personelle ilgili her türlü faaliyet hakkında bilgi ve belge toplanması bu programlar sayesinde yapılır. İşte, personel takip programıyla yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

 • Personelle ilgili tüm bordrolama, maaş, avans ve çalışma saatleri gibi işle ilgili bütün değişkenlerin bilgi ve belgelerinin kaydedilmesini ve istenildiği zaman, bu belgelere erişilebilmesini sağlar.
 • Personele, işlerle ilgili farklı görev ve sorumlulukları sistem üzerinden atayabilirsiniz. Bu sayede personel, işle ilgili kendisine verilmiş görev ve sorumlulukları rahatlıkla görüntüleyebilir. 
 • Personel, müşteri ve şirket arasında gerçekleşen tüm iş faaliyetlerinin bilgi ve belgelerini kayıt altına alır. Bu sayede işlerin anlık olarak takibini yapmak mümkün olur.
 • Personeli, yaptığı ve gerçekleştirdiği iş faaliyetlerine göre analiz ederek puanlayabilirsiniz. Bu sayede, iş gücünün ne kadar efektif kullanıldığını görür ve doğru bir insan kaynakları yönetimi yaparsınız.
 • Toplanan tüm bilgi ve belgeleri, çeşitli tarih aralıklarına göre filtreden geçirerek görüntüleyebilirsiniz.
 • Firma dışından, müşterilerinizin belirli bilgi ve belgeleri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede müşterinizle aranızda, daha şeffaf bir iş ilişkisi oluşur.
 • Personele dair bütün bilgi ve belgeleri güvenli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Şirketinizi Personel Takip Programlarıyla Avantajlı Hale Getirin

Şirketinizin hedefleri doğrultusunda, bir personel takip programı kullandığınızda bazı avantajlar yakalarsınız. Bu avantajlar şirketinizin, rakip şirketler arasında ön plana çıkmasında yardımcı olur. Bunu aslında temel olarak, şirkette mevcut bulunan iş gücünün, en verimli nasıl kullanılmasına yardımcı olabiliriz sorusuna cevap vererek yapar. Bunun için insan kaynakları yönetimine yardımcı olur. İşte bu avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Personelin yürüttüğü bütün iş faaliyetlerinin bilgi ve belgelerini fiziksel olmayan bulut teknolojili kasalarda saklayarak istenildiği zaman kullanılmasını sağlar. Bu özelliğiyle birlikte gerekli zamanlarda, geçmişle karşılaşarak bir performans ve iş analizi yapmanızı sağlar.
 • Personelin, müşteriyle temasında geçirdiği sürede bilgi ve belge akışının en hızlı şekilde yapılmasını sağlar. Bu sayede şirket, zamandan tasarruf ederek verim ve karlılığını artırır.
 • Personel arasındaki iş iletişiminin güvenilir, anlaşılır, hızlı, pratik ve şeffaf olmasını sağlar. Bu sayede şirket içi organizasyonu güçlendirerek, şirketin ekip çalışmasına yatkınlığını artırır.
 • Şirketinizde çalışan personelin, performans analizleri için raporlama yaparken gerekli tüm bilgilerin en doğru şekilde elde edilmesini sağlar. Bu sayede, doğru bir performans analizi gerçekleşmiş olur. Bu durum, şirketinizin müşteri memnuniyetinden tutun iş verimliliği ve zaman tasarrufu gibi etkenler açısından da faydanıza olacaktır.
 • Personelin yürüttüğü iş faaliyetlerinin anlık takibiyle birlikte, şirket hedeflerinde ya da iş hedeflerinde hızlı ve ani değişiklikler yapmanızı sağlar. Bu sayede doğru zamanda karar almanız mümkün hale gelir.

Personel Takip Yazılımı

Personel takip yazılımı, programlarla aynı mantıkta çalışan fakat belirli programların içinde var olan bir yazılımı kapsar. Yani personel takip programları, sadece personel takibi için kullanılır. Fakat personel takip yazılımları, Zeops gibi birçok insan kaynakları çözümünü barındıran programlar içinde var olan bir yazılımdır. 

Yazılımların, programlara göre birçok avantajı bulunur. Örneğin, personel takip programları sadece bu faaliyet üzerine çalışırlar. Fakat yazılımlarda  ise durum farklıdır. Çünkü yazılımlar, birçok insan kaynakları çözümüyle birlikte senkronize bir şekilde kullanılabilir. Örneğin, bordrolama yapmak için kullanılan bir bordro yazılımıyla beraber kullanılabilir. Bu durumu şöyle açıklamakta fayda vardır. Örneğin, personel bir saha satış elemanıdır diyelim. Bu noktada, sahada yürüttüğü satış faaliyetlerinden aldığı primleri, kolaylıkla bordrosuna işleyebiliriz. Bu ve bunun gibi birçok avantajı yazılımlar, içinde barındırır.

Zirvedeki Personel Takip Yazılımı: Zeops

Zeops, personel takip yazılımın haricinde, birlikte kullanılabilir birçok insan kaynakları çözümü sunuyor. Şirketinizin hedeflerine uygun bir biçimde, insan kaynakları yönetimi yapmanın en akıllı adresi Zeops.

Bu noktadan bakıldığında Zeops’u tercih etmenizin şirketinize sağlayacağı bazı avantajlar vardır. Bu avantajlarla birlikte, iş gücü dağılımı doğru ve verimli bir şekilde yapılmış olur. Bu avantajlar şunlardır:

 • Kolay kullanılabilir ve basit bir arayüze sahip olan Zeops’u şirket çalışanlarınızın kullanması için herhangi bir eğitimden geçmelerine gerek yoktur. Şirketinizdeki pozisyonu en düşük personel bile, programı kullanabilir.
 • Zeops, özel olarak personel takip yazılımını geliştirerek bu hedefler doğrultusunda çeşitli güncellemeler yapar. 
 • Zeops, verdiği diğer hizmetlerle, personel takip yazılımını entegre ettiği için farklı iş faaliyetlerinin yürütülmesini ve insan kaynakları yönetiminin yapılmasını kolaylaştırır.
 • Zeops, sunduğu deneme sürümüyle, insan kaynakları çözümlerini müşterilerine ücretsiz bir şekilde sunar.
 • Büyük ya da küçük fark etmeden her nevi işletmede kullanıma uygun çözümler sunar.

Sizlerde Zeops’un bu avantajlarından yararlanmak istiyorsanız, sitemizde bulunan ilgili bölümlerden deneme sürümünü deneyimleyebilirsiniz. Memnun kaldığınız taktirde Zeops deneyimlerinden, makul fiyatlarla faydalanabilir ve şirketinizin hedeflerine emin adımlarla gitmesinde Zeops’u partner edinebilirsiniz.

İnsan Kaynakları Yazılımı Nedir

Modern dünyada psikolojinin gelişmesiyle birlikte şirketler, çalışanlarının nasıl daha verimli çalışabileceği hakkında bazı araştırmalarda bulunuyorlar. Bu araştırmalar neticesinde, şirketin kârının ve verimliliğinin artması için çalışanların mutlu olması sonucu ortaya çıkıyor. Mutlu çalışanlar, iş verimliliğini, dolayısıyla şirket kârını arttırıyor. Bu mutluluğu elde etmek için bütün çalışan operasyonlarını yürüten departman olan insan kaynakları, bazı çalışmalar yürütür. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen yazılım dünyası bu çalışmaları yürüten bazı programlar geliştirmiştir. Bu programlar sayesinde şirketler, kendilerini dijital çağın standartlarına ulaştırmak için dönüşümlerde bulunurlar. Bu dönüşümleri pratik, basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen bu yazılımlar, insan kaynakları yönetimi sunarlar. Bunun yanında çalışan ve işveren arasındaki hukuki süreçleri, kanunlara ve yönetmeliklere uygun düzenleme de yardımcı olur. 

Yazımızda, insan kaynakları yönetiminin ne olduğundan, yönetimin insan kaynakları programlarıyla nasıl yapıldığından ve bu programların mantığından bahsedeceğiz.

Zeops İnsan Kaynakları Yazılımı

İnsan kaynakları yazılımı, şirketlerin insan kaynakları departmanlarının yönettiği birtakım faaliyetlerini, dijital dünya ile uyum sağlayarak yürütmeye yarayan programlardır. Bu yazılımları seçerken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi, şirket büyüklüğü ve şirket ihtiyaçlarıdır. Her şirketin kendine özgü dinamiklerine göre insan kaynakları yönetimi yapması gerekir. Zeops bu konuda sizin stratejik hedeflerinize uygun dijital çözümlerle, çeşitli insan kaynakları yönetimi deneyimleri sunuyor.

İnsan kaynakları yazılımları, departmanın yürüttüğü tüm faaliyetleri tek bir program üzerinden yapmanıza yarar. Bordro yönetiminden özlük yönetimine, özlük yönetiminden işe alım süreçlerine, işe alım süreçlerinden izin takibine kadar birçok faaliyeti tek bir yazılımla yapmanız artık mümkün. Bu sayede insan kaynakları departmanınız, faaliyetlerini daha basit ve daha kolay yürütürken, iş verimliliğini üst noktalara taşıyor. 

İnsan kaynakları yazılımları aynı zamanda şirket içi bilgilerin depolandığı güvenli kasalardır. Örneğin, iş başvurusunda bulunmuş onlarca insanın kişisel bilgilerini depolayarak ihtiyaç halinde aralarından en iyi adayları seçmenize yardımcı olurlar. Kişisel verileri koruma kanuna muhalefet etmeden tüm yönetmeliklere uygun olarak bilgileri güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz.

Vardiya Yazılımı Nedir başlıklı içeriğimizi de okumak ister misiniz?

Dijital Dönüşümlerde İnsan Kaynakları Yazılımı Seçme: Zeops

İnsan kaynakları yazılımı seçerken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir. Belli kriterlere göre seçim yapmak için şirketinize bazı sorular yöneltmelisiniz. Bu sorularla doğru yazılımı seçerek dijital dönüşümü en verimli şekilde gerçekleştirebilir ve modern çağa ayak uydurabilirsiniz. Birçok yazılım arasında sorularınıza en uygun yazılımı seçmek en doğru strateji olacaktır.

 • Şirketimize sağlanan avantajlarla, insan kaynakları departmanımız, doğru yürütme, ölçme ve test etme faaliyetleri yürütebilir mi?
 • Bu yazılım, şirketimizin stratejileri ve hedefleri doğrultusunda çözümler sunabilir mi?
 • Personel faaliyetlerini basitleştirme ve hızlandırma gibi hususlarda şirketimize fayda sağlıyor mu?
 • İnsan kaynakları departmanı çalışanlarımız, yazılımı kolaylıkla öğrenebilir ve efektif bir şekilde kullanabilir mi?
 • Hali hazırda kullanılan bazı yazılımlarla uyumlu olarak hizmet verebiliyor mu? Örneğin Excel tablolarını hızlı ve düzgün bir biçimde yazılım arayüzüne aktarabilir miyiz?

Zeops ile bu soruları sormanıza gerek kalmadan insan kaynakları için dijital dönüşüme gidebilirsiniz. Çünkü Zeops içerisinde barındırdığı birçok değişkenle bu sorulara cevap veriyor. Bu özelliklerle birçok farklı yazılımın yaptığı birçok işi tek bir yazılımla yapmanız Zeops ile mümkün.

İnsan Kaynakları Yazılımı Çeşitleri Nedir?

İnsan kaynakları yazılımları, hedeflerinize ve faaliyet alanlarınıza göre farklılıklar gösterir. Piyasada birbiriyle rekabet içinde olan birçok yazılım vardır. İşletmelerin, bu yazılımları seçerken zorlandığı görülür. Şirket hedefleri doğrultusunda en uygun yazılımı seçmek gerekir. Zeops, bu anlamda size piyasadaki farklı yazılımların yaptığı işleri tek bir programda toplayarak yardımcı olur.

Personel Yönetimi

Hızlı bir şekilde sizin ve çalışanlarınızın izin süreçlerini yönetmesine yardımcı olur.

İşe Alım Yönetimi

Çalışan adaylarınızın bilgilerine, toplu ve kolay şekilde erişerek karşılaştırma yapmanızı sağlar.

Mesai Planlama Vardiya Yönetimi

Çalışanlarınızın mesai ve çalışma süreçlerini yönetmenizi kolaylaştırır.

Online Raporlama ve İzleme Sistemi

Çalışanlarınızın iş faaliyetlerini kaydederek analiz etmenize olanak tanır.

Uzaktan Eğitim Yönetimi

Çalışanlarınıza kolay erişebilir bir şekilde eğitim vermenize ve çalışanlarınızı test etmenize yardımcı olur.

Bordro Yönetimi

Çalışanlarınızın ücretlerini düzenli ve yasalara uygun bir şekilde düzenlemenizi sağlar.

Masraf Yönetimi

Şirketinizin harcamalarını raporlayarak kârlılığınızı artırır.

Görev Yönetimi

Çalışanlarınıza farklı görevler tanımlayabilir ve bunları yönetir.

Performans Yönetimi

Çalışanlarınızın verimliliklerini analiz etmenize yardımcı olur.

Zeops, yukarıda saydığımız dinamikleriyle farklı insan kaynakları yönetimi çözümleri sunar.

Neden İnsan Kaynakları Yazılımı Kullanmalısınız?

İnsan kaynakları yönetimi, her şirket için kilit bir faaliyettir. Profesyonel bir anlayışla sektörünüzde kaliteli hizmetler sunmak için öncelikle doğru bir insan kaynakları yönetimi yapmalısınız.  Bu profesyonel faaliyetlerini hızlı, pratik ve hatasız olarak yapmanız gerekir. Bu programların kullanılması, çalışanlarınız ile aranızdaki iletişimi kuvvetlendirerek daha profesyonel bir çalışma ortamı yaratmanızı sağlar. 

Yukarıdaki bahsettiğimiz avantajlarla birlikte, çalışanlarınızın faaliyetlerini sürekli takip edebilirsiniz. Takip ettiğiniz faaliyetlerin analizlerini, raporlarını, raporlara bağlı olarak strateji ve planlarını, çalışan ücretlerini ve şirket masraflarını doğru yönetebilirsiniz.

İnsan kaynakları yazılımı;

 • Dinamik bir çalışma ortamı
 • Mutlu çalışanlar
 • Doğru bütçe planlaması
 • Doğru iş planlaması
 • Verimlilik artışı

Gibi daha birçok avantajı beraberinde getirir. Bunları farklı programlar kullanarak yapmanıza gerek yoktur. Zeops ile bu avantajları elde ederek rakipleriniz önüne geçmeniz artık mümkün.

Rakiplerinle Aranızdaki Farkı Zeops ile Açın

 • Çevrimiçi her platformda kolay kullanım
 • Bütün insan kaynakları süreçlerini tek bir programda birleştirin
 • Herhangi bir mekana ya da zaman bağlı kalmadan yönetin
 • Kullanması kolay pratik bir arayüz
 • Bütün şirket içi bilgilerinizi çeşitli güvenlik araçlarıyla sağlayın

İnsan kaynakları yönetimi için pek çok avantaj elde etmek için Zeops’u tercih etmelisiniz. Bu özellikleriyle birlikte esnek ve pratik çözümleriyle, profesyonel bir deneyim sunar. Şirketinizi dijital olarak dönüştürmek tek programla artık çok kolay. Bütün şirket dinamiklerini modernleştirmek için Zeops kullanmalısınız.

Zeops Stratejik Hedeflerinize Nasıl Yardımcı Olur?

Her şirketin kendine özgü bazı stratejik hedefleri vardır. Kârlılığın arttırılması, çalışan verimliliğin arttırılması, yetiştirilmeye uygun yeni çalışanlar ve şirket içi dinamizmin artırılması gibi birçok hedef belirleyebilirsiniz. Zeops bu hedeflerinizi gerçekleştirirken insan kaynakları departmanınızı dijital bir dönüşümle destekler. Örneğin, yetiştirmek üzere yeni yetenekler keşfetmek ve bünyenize katmak istiyorsunuz. İşte bu durumda, yazılımlarla doğru adayları listeleyebilir, hedeflerinize yönelik en uygun aday tercihini bu listeden yapabilirsiniz.

İnsan kaynakları dijital dönüşümleri, sadece insan kaynakları departmanına değil tüm şirkete faydalı olur. Çalışan memnuniyetinin artışıyla gelen performans artışı ve çalışan gelişimleri, tüm departmanlarda iş kalitesinde yükselme sağlar. Kendini değerli ve şirketin bir parçası hisseden çalışanlar şirkette uzun yıllar çalışmak isterler. Ayrıca aidiyet duygusuyla işlerini daha titiz yaparlar. İş çıkışlarının azaldığı görülür. Bu azalmayla birlikte çalışan gelişimine önem verilebilir.

İnsan Kaynakları Yazılımı Maliyetleri

İnsan kaynakları yazılımı, çeşitlerine, yürüttüğü faaliyet alanlarına ve şirketinizin büyüklüğüne göre değişen bir fiyatlandırmaya sahiptir. Zeops şirketinizde çalışan kişi sayısına bakmadan hem küçük hem de büyük ölçekli şirketlerin bu deneyimden faydalanmasını sağlar. Çünkü fiyatlandırma politikası gereği aylık ve çalışan kişi sayısına bakarak bir fiyatlandırma belirler. Bu sayede şirketiniz küçük dahi olsa, insan kaynaklarında dijital dönüşümde bulunurken ekstra masraflara girmenize gerek kalmaz.

Vardiya Yazılımı Nedir

Büyük ya da küçük ölçekli olması fark etmeden işletmelerde, geçtiğimiz yıllarda vardiya yönetimi, el yordamıyla yapılıyordu. Bilgisayarlarda Excel gibi programlar aracılığıyla hazırlanıyor ya da kağıt çizelgelere oluşturuluyordu. Fakat bu işlemler hem zahmetli hem de hatalara pay çıkarıyordu. Son yıllarda yazılım sektöründeki büyümeyle birlikte bu iş için farklı programlar geliştirildi. Bu programlar sayesinde hızlı ve hata payı düşük bir şekilde mesai yönetimini yapmanız artık mümkün. 

Modern çağda gelişen teknolojiyle birlikte mesai yönetimini, vardiya yazılımlarıyla yapmak için şirketinizin insan kaynaklarında dijital dönüşüme gitmeniz gerekir. Bu dijital çözümlerden birisi de vardiya yazılımdır. 

Personelinizin giriş-çıkış saatleri, mesai süreleri ve izin günleri gibi çalışma vakitlerine yönelik her türlü düzenlemeyi yapmak insan kaynakları departmanı için çok önemli bir sorumluluktur. Çalışanların mesai dengelerini sağlamak, çalışma verimliliğini üst noktaya taşımak, yönetmelik ve kanunlara uygun çalışma şartları sağlamak adına vardiya planlaması büyük öneme sahiptir. Bu süreçlerin eski usullerle yürütülmesi bu konularda hata payını artırmaktadır. Ayrıca bu usuller, gereğinden fazla emek ve zaman kaybına da yol açmaktadır.

İnsan kaynakları personelinin, diğer personelin çalışma verimini artırmak adına mesai saatlerini en efektif şekilde düzenlemeleri gerekir. Bu yüzden dijital çağ ayak uyduran birtakım programlar kullanmak isterler. Programsız vardiya yönetimi yapıldığında bazı hatalar ortaya çıkmaktadır. Bu hatalar sonucu zincirleme olarak bordro yönetimlerinde de hatalara rastlanmaktadır. Bu hatalar sonucu şirketiniz, yönetmelik ve kanunlara aykırı faaliyetlerde bulanabilir ya da şirket içi huzursuzlukla karşılaşabilir. Çünkü iş gücü dağıtımı yapılamaz ya da hata yapılır. Bu yüzden personel arası dengesizlikler meydana gelir ya da mesai ödemelerinde birtakım problemler çıkabilir.

Yazımızda vardiya yazılımın ne olduğundan, hangi sektörlerde sıklıkla kullanıldığından, vardiya yazılımları ve Zeops’un avantajlarından, vardiya yazılımı fiyat politikalarından ve insan kaynakları departmanında neden vardiya yazılımı kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz…

Vardiya yazılımı; bir şirketin bütün personelinin izinlerini, çalışma saatlerini ve giriş-çıkış saatlerini düzenlemekte insan kaynakları departmanına yardımcı olan bir programdır. Bu programlar, insan kaynakları personelinin eski usul yöntemlerle gerçekleştirdiği mesai yönetimini, dijital dönüşümle modernleştirerek hata payını en aza indirir. Mesai yönetimindeki hatalar, personeliniz arasındaki dengeyi korumanızı zorlaştırırken, çalışma verimliliğinde bir düşüş yaratır. Bu yazılımlar sayesinde, hatalar sonucunda ortaya çıkan dezavantajları ortadan kaldırabilirsiniz.

Vardiya yazılımı, mesai planlaması yapmanız gereken durumlarda basit kullanımı ve hatasız planlama yapmasıyla tercih edilir. Ayrıca genellikle bu yazılımlar diğer programlar (Office programları) ile de rahatlıkla uyum içinde kullanılabilir. Örneğin sisteme tanıttığınız bir Excel tablosunda hazırlanmış vardiya planını, yazılım üzerinden düzenleyebilir ya da yeniden oluşturabilirsiniz.

Vardiya Programı Hangi İşletmelerde Kullanılır?

Vardiya yazılımının en aktif şekilde kullanıldığı sektörler arasında sanayi, mağazacılık, turizm otel, hastane, ulaşım, müşteri hizmetleri-çağrı merkezleri, güvenlik hizmetleri bulunur. Bu sektörlerde personelin verimli çalışması için ve kanuna uygun çalışma sürelerinde çalışması için düzgün bir planlama yapmak gerekir. Ayrıca bu sektörler yedi gün yirmi dört saat hizmet veren sektörler olduğu için günlük vardiya sayısı üçlere kadar çıkmaktadır. Personele dengeli bir şekilde mesai dağıtımı yapmak oldukça zor olan bu sektörlerde, vardiya yazılımının kullanıldığı sıklıkla görülür. Bu planlama, yazılımsız yapıldığında, personel arasında bazı hatalar sonucu dengesizlikler çıkabilir. Bu durum şirket içi huzursuzluk yaratabildiğinden insan kaynaklarının vardiya yazılıma yönelmesi oldukça doğru bir yaklaşımdır.

Ayrıca Zeops ile sadece vardiya planlaması değil günlük farklı saat aralıklarında da vardiya planı oluşturmanızı sağlar. Bu sayede vardiya planını minimize edebilirsiniz.

Vardiya Yönetiminde Zeops Vardiya Yazılımın Avantajları

Zeops vardiya yazılımıyla şirketinizin faydasına olacak bazı avantajlar elde edebilirsiniz. Bu avantajlar sayesinde şirket personelinizin vardiya yönetimini yaparak iş verimliliğini ve şirket içi mutluluğunu artırabilirsiniz.

Mesai Planlamasıyla Verimliliği Artırmak Zeops ile Mümkün

Personelinizin uygun olduğu saatleri gözeterek bir mesai yönetimi yapın. Personeliniz çevirim içi ağa eriştikleri her konumdan, mesai çizelgesini kontrol edip gerekli düzenlemeler talep edebilsin. Bu sayede gereksiz elektronik posta trafiğine gerek kalmadan  mesai yönetimi yapabilirsiniz.

Zeops ile Hataya Yer Yok

Mesai saatleri ve molalar hususundaki düzenlemeleri gerçekleştirin. İş gücünüzü eşit ve düzenli dağıtarak verimliliğinizi artırın. Tek bir programla hatasız bir mesai planlaması yapmak Zeops ile mümkün.

Zeops ile Mesai Yönetimi Analizi Çok Kolay

Mesai yönetimiyle ilgili her türlü bilgiyi güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Bu bilgilerden detaylı analizler için çeşitli raporlar oluşturabilirsiniz. Ayrıca bu raporlar sayesinde en verimli vardiya sistemini de düzenleyebilirsiniz.

Zeops İki Yazılımı İçinde Barındırıyor

Zeops vardiya yazılımının özellikleriyle birlikte, faaliyetlerinize göre iki türlü bir vardiya yönetimi yapmanız mümkün. Şirketinizin ihtiyaçlarına göre birini ya da her ikisini de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Mağazalar ve Fabrikalar için Vardiya Planlama

Sürükle bırak teknolojisiyle çalışan vardiya planlamada sabahçı, akşamcı, öğlenci gibi istenildiği kadar vardiya açılarak isimlendirilebiliyor. Çalışan personel bu önceden belirlenmiş vardiya programına eklenerek düzenleme yapılabiliyor. Ayrıca tek tuşla tüm personele günlük, haftalık, aylık vardiya planları iletilebiliyor.

Saatlik Çalışma Planları için Vardiya Planlama

Günlük olarak saat bazlı aralıklarda personel görevlendirme ile vardiya planlaması yapılabilir. Mağaza, fabrika vardiya planlamadan farkı, belli dilimler belirlenip bu dilimlere personel ataması yapmak yerine, her personel için ayrı ayrı çalışma aralığı belirlenebilir olmasıdır. Çalışma saatleri içerisinde personelin çakışma yaratacağı zaman dilimleri de olabilecek şekilde düzenlenebilir.

Üç Vardiya Çalışma Programı

Çalışma saatlerinin düzenlenmesinde, esnek davranılması gereken alanlarda, vardiya programlaması yapmak elzemdir. Bu durum genellikle özel güvenlik şirketleri, müşteri hizmetleri çalışmaları, sağlık sektörü ve endüstriyel alanlarda işe yarar.

Örneğin bir fabrikanın, yedi gün yirmi dört saat çalışması gereklidir. Bu noktada iş gücünü, en verimli şekilde kullanmak ve kanunlara aykırı hareket etmemek adına vardiya planlanması yapmak gereklidir. Bu planlamayı yaparken iş gücünü ikili, üçlü ya da dörtlü şekillerde yapmak mümkündür. Personel, ikili sistemlerde on ikişer saat, üçlü sistemlerde sekizer saat ve dörtlü sistemlerde ise altışar saat çalışır.

Bu programlamayı yaparken vardiya yazılımı kullanmak, çalışma saatleri ve iş kanunlarına aykırı hatalar yapmanızı engellerken, personel üstündeki iş yükünün eşit dağıtılmasını sağlar. Bu sayede iş gücünün eşit dağılımı ve bunun sonucu olarak da iş verimliliğinin arttığı görülür.

Vardiya çalışma programlarını düzenlerken, genel olarak kullanılan model, üç vardiya programıdır. Bu programda, yirmi dört saat olan çalışma üç gruba bölünerek sekizer saat çalışması öngörülür. Bu sekiz saatin, 0,5 saati, iş mevzuatlarına göre yemek molası olarak belirlenir. Geriye kalan 7,5 saat, fiili çalışma vakti olarak bordroya işlenir. Ayrıca haftada yirmi dört saatten az olmayacak şekilde, bir gün tatil verilmesi her vardiya grubu için zorunludur. Yine iş kanunlarına göre sekiz saatlik her vardiya grubunu, işverenler haftalık 45 saat çalıştırabilir.

Basit ve pratik arayüze sahip Zeops ile bu vardiya gruplarının programlarını, bütün iş kanun ve yönetmeliklerine uygun bir biçimde düzenlemeniz çok basittir. Ayrıca Zeops sadece, üç vardiya programıyla kalmayarak çeşitli iş kolları için çalışma saatlerini dilediğiniz kadar vardiya grubuna kadar ayarlanabilmektedir.

Zeops ile Detaylı Planlarla Efektifliğinizi Yönetin

Çalışanlarınızın mesai saatlerini günlük, haftalık ve aylık olarak planlayabilirsiniz. Oluşturduğunuz planları tek tıkla değiştirebilir ya da düzenleyebilirsiniz. 

İnsan Kaynakları Neden Vardiya Yazılımı Kullanmalı: Zeops

İnsan kaynakları departmanları, çalışanlar arasındaki çalışma saati dengesini korumak adına, mesai planlamasını yapması elzemdir. Bu noktada mesai planlaması yapılan bir şirkette, çalışan mutluluğu ve veriminin artacağı kanıtlanmıştır. Çalışma sürelerini çeşitli vardiyalara bölerek iş gücünüzü etkili bir şekilde kullanmanız mümkün. Bunu yaparken Zeops vardiya yazılımının, size sunduğu bazı avantajlar şunlardır:

 • Mesai planlaması yaparak bütün şirketin mesai planını tek bir noktada toplayıp rahatlıkla ulaşmak mümkündür.
 • Mesai planlarının takibiyle, çalışma saatlerinde bir disiplin yaratır.
 • Şirketinizin küçük ya da büyük ölçekli olmasının bir önemi olmadan Zeops, vardiya planlaması yapar.
 • Çalışma sürelerine yönelik hukukî düzenlemelere uygun bir şekilde çalışma ortamı yaratır.
 • Kolay erişim sayesinde, çalışanlarınızın her noktadan tek bir tıkla sisteme erişmelerini mümkün kılar.

Vardiya planlaması için ayrılan zamanı ve emeği minimize etmeyi amaçlayan Zeops ile vardiya planlaması ve mesai yönetimi çözümlerini modern teknolojiyle birleştirdi. Şirketinizin dijital dönüşümünü tamamlamak istiyorsanız Zeops’un ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Uygun Fiyat Politikasıyla Vardiya Planlaması Deneyimi: Zeops

İnsan kaynakları yazılımları, çeşitli şekillerde olduğu gibi çeşitli fiyatlarda da olabilir. Bu fiyatlar genellikle yazılımın teknolojisi ve iş gücüyle alakalandırılarak belirlenir. İçinde birçok değişkeni barındıran yazılımların, ücretleri daha yüksektir. Modern tasarımlarıyla ve kullanım kolaylığıyla dikkat çeken Zeops, bu noktada müşterilerine makul fiyat deneyimleri sunuyor. Mesai planlamasının yanı sıra diğer özellikleriyle de ön plana çıkan Zeops, gelişmiş arayüzü ve her nevi işletmeye uygunluğuyla piyasanın en tercih edilir yazılımıdır. 

Zeops, çalışan kişi bazlı bir fiyatlandırma ölçeği kullanarak sadece büyük ölçekli şirketlerin değil personel sayısı az olan küçük ölçekli işletmelerinde vazgeçilmezi halini alıyor. Standart bir fiyatı bulunmayan ve sisteme kaydedilecek personeli baz alarak bir fiyat sunan Zeops ile dijital dönüşümünüzü tamamlayın.